Blog

Artykuły na blogu to źródło wiedzy na temat najnowszych trendów w hostingu. Odkryjmy razem, jak wykorzystać technologię, aby zwiększyć wydajność i bezpieczeństwo Twojej strony.

Jak przyspieszyć ładowanie strony internetowej?

Optymalizacja szybkości ładowania Twojej strony da Ci możliwość wyprzedzenia konkurencji tworzącej podobne, a nawet nieco lepsze treści. Uzyskasz dzięki temu, nie tylko zadowolenie użytkowników, ale także większy współczynnik konwersji (ilość odwiedzających, którzy stali się twoimi klientami).

Żyjemy w czasach, w których liczy się każda sekunda. Zależy nam na jak najszybszym dostępie do informacji oraz innych zasobów. Z badań wynika, że optymalny czas ładowania witryny internetowej wynosi 2,5 sekundy.

Jeżeli ładowanie przekroczy ten czas, współczynnik klikalności drastycznie się zmniejszy. Powyżej 4 sekund prawdopodobieństwo opuszczenia strony przez odwiedzającego wynosi 90%, a mniej odwiedzających przełoży się na mniejszą sprzedaż.

Wyszukiwarki również biorą pod uwagę szybkość ładowania stron, szczególnie przy ich pozycjonowaniu. Jest to jeden z kluczowych czynników jeśli chodzi o ustalanie kolejności wyświetlania.

Twój dostawca usług hostingowych, niezoptymalizowane grafiki, pliki JavaScript i CSS oraz czcionki internetowe to tylko kilka czynników, które mogą wpłynąć na prędkość Twojej witryny. Aby uzyskać możliwie najszybszą witrynę, zoptymalizuj te czynniki, wykonując poniższe czynności.

Przeczytaj kilka stworzonych przez nas porad jak przyspieszyć ładowanie strony internetowej i popraw jej wydajność.

1. Wybierz rodzaj hostingu odpowiadający Twoim potrzebom.

Na szybkość ładowania strony internetowej może wpływać kilka czynników, w tym lokalizacja dostawcy i ogólna przepustowość połączenia sieciowego. Rodzaj hostingu, z którego korzystasz, może jednak mieć kluczowe znaczenie w tej kwestii.

Wielu początkujących przedsiębiorców wybiera najtańszą możliwą opcję usług hostingowych (hosting współdzielony), jednak wraz z rozwojem strony, takie rozwiązanie może się okazać zgubne. Poziom ruchu może znacznie spowalniać czas reakcji serwera, a to może być znakiem, że czas, aby przejść z hostingu współdzielonego na VPS lub z VPS na serwer dedykowany. Więcej o wyborze odpowiedniego hostingu możesz przeczytać tutaj.

Podsumowując, jeśli korzystasz już z usług hostingowych, sprawdź, czy działają poprawnie i ewentualnie zapytaj dostawcy czy możliwe jest skrócenie czasu ładowania strony. Jeżeli dopiero rozpoczynasz działalność, zastanów się dobrze, jaki typ hostingu będzie najlepszy dla Twojej działalności oraz zainwestuj w usługi sprawdzonych i polecanych dostawców.

2. Zoptymalizuj grafiki i zdjęcia na stronie.

Obrazy i grafiki są kolejnym z głównych czynników wpływających na szybkość ładowania strony. Często są to bardzo duże pliki, na których pobranie i załadowanie przeglądarka potrzebuje sporo czasu, a to może znacznie spowolnić Twoją stronę.

W pierwszej kolejności zwróć uwagę na to, w jakiej rozdzielczości są wstawiane przez ciebie grafiki. Im większa rozdzielczość obrazu (liczba pikseli, z jakiej się składa), tym więcej czasu zajmie jego pobranie.

Przy wrzucaniu grafiki na stronę możesz przyjąć zasadę, aby dodawać do swojej strony zdjęcia o maksymalnej szerokości 1920 pikseli i wysokości 1080 pikseli. Najlepiej jednak jest dopasować je do rozmiarów, jakie będą wykorzystane na stronie (możesz to zrobić w praktycznie każdym programie graficznym). Jeśli docelowa szerokość grafiki wynosi 820 pikseli lub mniej, po co ładować taką o szerokości np. 1920 pikseli? Spowolni to tylko jej ładowanie i możliwe, że przełoży się na utratę potencjalnych klientów.

Po zmniejszeniu wielkości zdjęcia należy zwrócić uwagę na to ile waży. Tutaj obowiązuje podobna zasada – im lżejszy plik, tym szybciej będzie się ładował. Najlepiej aby jego waga nie przekraczała 200KB. Aby zmniejszyć wagę zdjęcia możesz użyć stron, które pozwalają na kompresję plików, bez utraty jakości.

Ostatnim czynnikiem będzie format, w jakim zapisujesz grafikę. Istnieje kilka różnych opcji, z których najpopularniejsze to JPG oraz PNG.

JPG to zazwyczaj najlepsza opcja, ponieważ pozwala uzyskać pliki o stosunkowo dobrej jakości i niewielkim rozmiarze. Trzeba mieć jednak na uwadze, że rozszerzenie to wykorzystuje kompresję stratną, czyli ​pogorszenie szczegółowości zdjęcia.

Z kolei pliki PNG zapisując obraz jako PNG, nie tracisz żadnych danych, ale rozmiar pliku będzie większy niż JPG. To rozwiązanie będzie najlepsze dla obrazów, które mają stosunkowo małą liczbę kolorów, takie jak np. logo, czy prosty baner reklamowy. W takim przypadku uzyskasz bardzo dobrą jakość, a jednocześnie mały rozmiar pliku, co pomoże przyspieszyć ładowanie strony.

3. Wykorzystaj pamięć podręczną przeglądarki (pamięć cache).

Przeglądarka potrafi „zapamiętywać” zasoby, które już raz pobrała. Pamięć cache pozwala na zapisanie na jakiś czas wybranych elementów w przeglądarce, aby przy każdym otwarciu strony nie musiały być pobierane na nowo, co może zwiększyć prędkość ładowania strony internetowej. Jako jej twórca, to ty możesz zdecydować jakie zasoby mają być zapamiętane i na jak długo.

Więcej o pamięci podręcznej przeglądarki przeczytasz w artykule: Czyszczenie pamięci podręcznej.

4. Usuń zbędne linijki kodu.

Strony internetowe składają się z rozbudowanego kodu, często zawierającego HTML, CSS i JavaScript. Aby przetworzyć cały kod w plikach, sięgających rozmiarów setek KB, i wyświetlić stronę internetową, przeglądarka internetowa wysyła do serwera liczne żądania HTTP. Im więcej i im bardziej skomplikowane są te żądania, tym dłużej zajmuje załadowanie witryny.

Aby przyspieszyć ten proces usuń zbędne symbole lub spacje, a także w miarę możliwości zmień złożone wyrażenia na prostsze. Możesz także użyć stworzonych do tego narzędzi online, czy wtyczek które usuną z pliku niepotrzebne znaki.

5. Unikaj zbędnych przekierowań.

Jeśli na Twojej stronie internetowej znajduje się zbyt wiele przekierowań, czas jej ładowania może znacznie się wydłużyć. Za każdym razem, gdy użytkownik zostaje przekierowany w inne miejsce, wysyłane są kolejne żądania, przez co musi on czekać dłużej niż normalnie.

Oczywiście w niektórych przypadkach istnieje konieczność umieszczenia przekierowania (na przykład gdy przenosisz się do nowej domeny). Bez tego użytkownicy, ani roboty Google nie trafiłyby na odpowiednią stronę.

Zadbaj jednak o to, aby na Twojej witrynie nie znajdowały się niepotrzebne przekierowania. Dobrze jest także żeby możliwie najbardziej je uprościć, co może znacznie przyspieszyć ładowanie strony.

Podsumowanie

Szybkość ładowania strony to niewątpliwie bardzo ważny czynnik, jeśli chodzi o obecność w sieci. Jeśli jesteś właścicielem zbyt wolnej witryny, może się to przyczynić do utraty obecnych ale także potencjalnych klientów. Szczególnie istotne jest to na stronach, które zajmują się sprzedażą produktów oraz usług.

Jeżeli prowadzisz swoją działalność w Internecie, nie pozwól żeby to właśnie szybkość Twojej witryny była powodem jej niepowodzenia. Zastanów się, które z wymienionych przez nas elementów mogą wymagać poprawek w Twojej stronie i wdróż jak najszybciej kroki, które pomogą Ci skrócić czas jej ładowania.