Blog

Artykuły na blogu to źródło wiedzy na temat najnowszych trendów w hostingu. Odkryjmy razem, jak wykorzystać technologię, aby zwiększyć wydajność i bezpieczeństwo Twojej strony.

Jak serwer LiteSpeed może przyspieszyć Twoją stronę?

Chcesz zoptymalizować wydajność swojej strony internetowej? Zmiana dotychczasowego serwera na LiteSpeed może być rozwiązaniem, którego szukasz. Zdobył on uznanie jako jeden z najszybszych i najbardziej wydajnych serwerów dostępnych na rynku. Jeśli zależy Ci przede wszystkim na szybkości ładowania strony, technologia LiteSpeed może być odpowiednim wyborem dla Ciebie.

Przeczytaj i dowiedz się, czym jest i jakie korzyści może przynieść serwer LiteSpeed Twojej stronie. W artykule opisaliśmy dodatkowo, jakie funkcje oferuje to rozwiązanie i jak mogą one zwiększyć wydajność witryny.

Czym jest serwer Litespeed?

LiteSpeed Web Server (LSWS) to wydajny i skalowalny serwer WWW stworzony przez LiteSpeed Technologies. Zyskuje on coraz większą popularność i używany jest przez około 13.2% stron internetowych. Jest znany z wysokiej wydajności i niskiego zużycia zasobów, przez co jest w stanie znacznie przyspieszyć działanie witryny internetowej. Stanowi on zamiennik głównie dla serwerów Apache. Przy odpowiedniej konfiguracji oferuje lepszą wydajność stron internetowych, zwłaszcza w warunkach dużego ruchu.

Wykupując usługę hostingu zarządzanego (Hosting Dedykowany lub Hosting dla Agencji) lub korzystając z administracji serwerami dedykowanymi, masz możliwość rozszerzenia swojego pakietu o serwery LiteSpeed. Wystarczy, że wyślesz do nas zgłoszenie, a my przeprowadzimy proces migracji, zapewniając Ci wszystkie korzyści płynące z tego rozwiązania.

reklama hosting statnet

Funkcje i cechy serwera LiteSpeed:

Wybierając LiteSpeed, zyskujesz dostęp do szeregu funkcji, które mogą znacząco poprawić wydajność i bezpieczeństwo Twojej witryny:

 • wsparcie dla HTTP/2, QUIC i HTTP/3,
 • zgodność z HTTP 1.0/1.1,
 • obsługa dynamicznej zawartości w językach PHP, Perl, Ruby, Python i Java,
 • obsługa wielu interfejsów API serwera (SAPI),
 • intuicyjna obsługa i zarządzanie SSLv3, TLSv1.1 i TLSv1.2,
 • obsługa IPv4 i IPv6,
 • proxowanie WebSocket,
 • kompresja plików Brotliego (domyślna) i gzip,
 • wbudowane rozwiązania buforujące (LSCache),
 • kompatybilność z systemami Linux, FreeBSD, Mac OSX i Solaris,
 • kompatybilność z Apache,
 • ochrona przed atakami DDoS i brute-force,
 • wsparcie WAF (Web Application Firewall),
 • wsparcie ESI (Edge Side),
 • kompatybilność z większością funkcji mod_security.

Decydując się na rozszerzenie pakietu hostingowego o serwery LiteSpeed, możesz korzystać z wymienionych funkcji. Przyczynią się one do lepszej wydajności, bezpieczeństwa i szybkości ładowania Twojej witryny.

Zalety serwera Litespeed

Przejście na serwer LiteSpeed może przynieść wiele korzyści dla Twojej witryny. Kilka głównych z nich to:

 1. Szybkość ładowania stron: LiteSpeed zaprojektowany został z myślą o szybkości. Dzięki temu treści na stronach ładują się niemal natychmiast, a to znacząco poprawia doświadczenia użytkowników na Twojej stronie. Testy wykazują, że LiteSpeed jest znacznie szybszy niż inne popularne serwery.
 2. Oszczędność zasobów: Efektywne zarządzanie pamięcią i asynchroniczne przetwarzanie żądań pozwala zminimalizować obciążenie procesora i pamięci, przez co LiteSpeed może obsłużyć więcej klientów bez spadku wydajności.
 3. Wysoka wydajność: Nawet przy dużym ruchu na stronie, dzięki wsparciu dla protokołów, takich jak HTTP/2, QUIC i HTTP/3, Twoje strony ładują się szybko i bez przeszkód.
 4. Łatwość migracji: Przeniesienie na serwer LiteSpeed jest bardzo proste dzięki jego kompatybilności z funkcjami Apache. Zintegrowany jest dodatkowo z popularnymi panelami sterowania, takimi jak cPanel, Plesk, DirectAdmin i innymi, dzięki czemu możliwe jest wdrożenie tego rozwiązania bez konieczności wprowadzania dużych zmian w dotychczasowych ustawieniach.
 5. Łatwa integracja z popularnymi CMS: LiteSpeed jest kompatybilny z wieloma popularnymi systemami zarządzania treścią i e-commerce, takimi jak WordPress, Joomla, Magento czy PrestaShop. Dzięki wtyczkom buforującym LSCache możesz w prosty sposób zoptymalizować stronę dla najlepszych wyników.

Podsumowując, LiteSpeed stanowi dobry wybór dla osób, szukających szybkiego, wydajnego i bezpiecznego sewera dla swojej witryny. Zarówno małe strony, jak i duże serwisy z wysokim natężeniem ruchu (np. sklepy internetowe) mogą korzystać z jego funkcjonalności.

LiteSpeed a Apache i nginx

Serwer LiteSpeed Web Server często porównywany jest z Apache, ponieważ stanowi jego bezpośredni zamiennik i jest w pełni kompatybilny z jego konfiguracjami. W łatwy sposób można przejść z jednego rozwiązania na drugie i działa ono dobrze z popularnymi panelami sterowania, takimi jak cPanel, Plesk i DirectAdmin. Co istotne, LiteSpeed nie bazuje jednak bezpośrednio na kodzie Apache, a swoją architekturą przypomina bardziej nginx. Podobnie jak ten drugi, LiteSpeed wykorzystuje architekturę sterowaną zdarzeniami, która jest bardziej wydajna niż model oparty na procesach w Apache.

Dzięki wbudowanemu modułowi cache, LiteSpeed może znacznie skrócić czas ładowania stron w porównaniu do Apache, który wymaga zewnętrznych modułów do buforowania. W przypadku WordPressa może on przyspieszyć ładowanie zawartości strony nawet 12-krotnie w porównaniu do nginx i 84x do Apache.

Podsumowanie

Podsumowując, serwer LiteSpeed oferuje wiele zaawansowanych funkcji, które czynią go doskonałym wyborem dla nowoczesnych stron internetowych, obsługujących duży ruch. Dzięki wydajności i oszczędności zasobów, LiteSpeed umożliwia szybkie ładowanie stron, obsługę dużego ruchu oraz efektywne zarządzanie zasobami. Dzięki wbudowanym rozwiązaniom buforowania, takim jak LiteSpeed Cache, może znacząco poprawić wydajność i szybkość Twojej strony. Dodatkowo, zaawansowane funkcje bezpieczeństwa i wsparcie dla technologii, takich jak HTTP/3, gwarantują stabilność i ochronę witryny.

LiteSpeed to idealne rozwiązanie dla tych, którzy szukają wydajności, bezpieczeństwa i łatwości zarządzania. Możesz rozszerzyć swój pakiet hostingu zarządzanego lub administracji serwerami dedykowanymi o serwery LiteSpeed już teraz. Wystarczy, że skontaktujesz się z nami poprzez Panel Klienta lub przez e-mail, a my przeprowadzimy Cię przez kolejne kroki. Jesteśmy NA TAK żeby Ci pomóc!