Blog

Artykuły na blogu to źródło wiedzy na temat najnowszych trendów w hostingu. Odkryjmy razem, jak wykorzystać technologię, aby zwiększyć wydajność i bezpieczeństwo Twojej strony.

Awaria strony internetowej. Najczęstsze przyczyny i jak im zapobiec.

Awaria strony internetowej może być prawdziwym koszmarem dla właścicieli firm, sklepów internetowych, blogów i administratorów witryn. Prowadzi nie tylko do utraty potencjalnych klientów i strat finansowych, ale także może szkodzić reputacji marki. Aby uniknąć problemów i zapewnić swojej stronie działanie bez przerw niezbędne jest zrozumienie ich przyczyn.

W tym artykule przedstawimy Ci najczęstsze powody awarii stron internetowych i praktyczne wskazówki, jak możesz im zapobiegać.

Co to jest awaria strony internetowej?

Awaria strony to nic innego niż sytuacja, w której strona przestaje działać prawidłowo i jest niedostępna dla użytkowników. Może to oznaczać całkowite wyłączenie strony lub występowanie problemów, które uniemożliwiają użytkownikom korzystanie z jej funkcji. Zwykle wtedy widzą oni pustą stronę lub komunikat o błędzie (np. Błąd 500 – Internal Server Error).

Najczęstsze powody awarii stron internetowych

Witryny internetowe ulegają awarii nie bez powodu. Zazwyczaj wiąże się to z prostymi niedopatrzeniami, takimi jak źle napisany fragment kodu, niezaktualizowane wtyczki, czy wygaśnięcie domeny. Do najczęstszych przyczyn awarii witryny należą:

Błędy w kodzie strony

Nawet najmniejszy błąd, taki jak literówka w kodzie strony, może wywołać jej awarię. Najczęściej zdarza się to przy rutynowych poprawkach i aktualizacjach, kiedy to łatwo przeoczyć pomyłkę. Nawet drobna zmiana w parametrze funkcji może zakłócić jej poprawne działanie.

Ważne jest, aby przed publikacją strony dokładnie przejrzeć tekst kodu i upewnić się, że nie pojawił się tam żaden błąd. Programiści często korzystają z różnych narzędzi do debugowania kodu, żeby znaleźć i naprawić ewentualne błędy. Dobrym sposobem jest także uruchomienie strony w wersji testowej przed opublikowaniem finalnych zmian. Testowanie witryny na różnych przeglądarkach i urządzeniach pomaga zidentyfikować problemy z kompatybilnością i upewnić się, że strona działa poprawnie.

Jedynym sposobem, żeby rozwiązać ten problem, jest zlokalizowanie fragmentu kodu, który go wywołał, i jego poprawa lub przywrócenie poprzedniej wersji z backupu. Regularne tworzenie kopii zapasowych jest bardzo ważne, ponieważ umożliwia szybkie odtworzenie działającej wersji strony w przypadku awarii lub błędów w kodzie.

Naruszenia bezpieczeństwa

Codziennie dochodzi do tysięcy ataków hakerskich na strony internetowe. Mogą one prowadzić do różnych problemów, od kradzieży danych po zablokowanie dostępu do witryny.

Żeby uniknąć tego rodzaju problemów ważne jest przede wszystkim odpowiednie zabezpieczenie strony internetowej. Dzięki działaniom, takim jak regularne aktualizacje, silne hasła, szyfrowanie danych oraz stosowanie zabezpieczeń, takich jak np. firewalle, zminimalizujesz ryzyko awarii związanych z naruszeniami bezpieczeństwa.

Jednym z częstych rodzajów ataków, przed którymi trudno się zabezpieczyć, są ataki Dos (Denial of Service) i DDoS (Distributed Denial of Service), które zakłócają działanie witryny poprzez zalewanie jej ruchem. W takim ataku hakerzy wysyłają ogromne ilości żądań do serwera, co sprawia, że staje się on przeciążony, a witryna niedostępna dla użytkowników. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie zasięgnięcie pomocy ze strony obsługi technicznej, która pomoże rozwiązać ten problem i zapobiegnie kolejnym atakom.

Problemy z hostingiem

Problemy z hostingiem to kolejna z najczęstszych przyczyn awarii stron internetowych. Hosting stanowi fundament dla twojej strony – jeśli coś jest nie tak na poziomie serwera, cała struktura nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować.

Najczęstsze problemy z hostingiem w kontekście awarii stron internetowych to:

  • awaria serwera,
  • zbyt małe zasoby serwera,
  • nieodpowiednia konfiguracja DNS,
  • odległa lokalizacja serwera.

Są one szczególnie powszechne w przypadku niskobudżetowych planów hostingowych i hostingu współdzielonego. Wybór opcji takich jak Hosting Dedykowany lub Hosting dla Agencji zasadniczo je rozwiązują.

W przypadku pojawienia się problemów po stronie dostawcy hostingu liczy się przede wszystkim szybka interwencja. To właśnie dlatego nasz zespół techniczny jest dostępny 24/7, żeby jak najszybciej usunąć awarię w jak najkrótszym czasie.

Wybierając dostawcę hostingu, warto zwrócić uwagę nie tylko na cenę, ale także na jakość i bezpieczeństwo świadczonych usług. Dzięki temu unikniesz niespodziewanych problemów i będziesz pewny, że Twoja strona działa bez przerw.

Gwałtowny wzrost ruchu

Gdy strona internetowa zyskuje na popularności i przyciąga dużą liczbę odwiedzających, serwer może zostać przeciążony, co prowadzi do jej awarii. Jest to częsta przyczyna awarii witryn internetowych, która wiąże się ze wspomnianymi wyżej problemami z hostingiem.

Serwer posiada ograniczone możliwości obsługi dużej liczby jednoczesnych żądań od użytkowników. Gdy ruch na stronie niespodziewanie rośnie, może nie być w stanie efektywnie przetwarzać wszystkich żądań, co skutkuje spowolnieniem działania strony lub nawet jej całkowitą niesprawności.

Ten problem pojawia się szczególnie często podczas sezonowych wyprzedaży, takich jak Black Friday, kampanii marketingowych albo nagłego wzrostu zainteresowania produktem lub usługą.

Wybierając nasze usługi, masz pewność, że Twój hosting będzie w stanie obsłużyć nawet największy ruch na stronie. Jeżeli będziesz potrzebować więcej zasobów, skontaktuj się z nami, a w każdej chwili możemy je zwiększyć bez przerywania pracy serwera i zmiany na inny pakiet.

Jak zapobiegać awariom stron internetowych?

Jeżeli dojdzie do awarii Twojej strony, musisz szybko podjąć działania żeby ją ponownie uruchomić i nie tracić cennego ruchu. Jednak istnieje szereg działań, które możesz podjąć zanim do tego dojdzie. Lepiej zapobiegać niż leczyć. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia awarii stron internetowych, warto stosować następujące praktyki:

  1. Wybierz solidne rozwiązanie hostingowe, które gwarantuje wydajne serwery, elastyczność oraz odpowiednie zabezpieczenia. Dobry hosting to podstawa do utrzymania strony w dobrej formie.
  2. Regularnie aktualizuj oprogramowanie związane ze stroną internetową. Aktualizuj oprogramowania, systemy zarządzania treścią, wtyczki i motywy aby być na bieżąco z udoskonaleniami i naprawionymi lukami w zabezpieczeniach.
  3. Stosuj odpowiednie systemy zabezpieczeń. Zadbaj o bezpieczeństwo swojej strony przez regularne aktualizowanie oprogramowania, stosowanie silnych haseł, szyfrowanie danych (SSL) oraz inne zabezpieczenia.
  4. Wykonuj regularne kopie zapasowe. Regularnie twórz backup danych strony internetowej, aby w przypadku awarii można było szybko przywrócić jej funkcjonalność. W Statnet ONLINE wykonujemy kopie zapasowe 1x dziennie, dzięki czemu możemy sprawnie odtworzyć działającą wersję strony.
  5. Regularnie przeprowadzaj testy wydajności i bezpieczeństwa strony internetowej, aby wyłapać ewentualne problemy i odpowiednio reagować. W ramach naszych usług oferujemy m.in. opiekę administracyjną, monitoring, konfiguracje oraz zabezpieczenie serwera, dzięki czemu nie musisz się martwić o problemy po stronie hostingu.

Podsumowanie

Słowem podsumowania, awaria strony internetowej ma miejsce, kiedy przestaje ona prawidłowo działać. Może ona wynikać z wielu różnych przyczyn, takich jak błędy w kodzie, cyberataki, problemy z hostingiem i gwałtowny wzrost ruchu. Jeżeli Twoja witryna ulegnie awarii, zacznij od znalezienia jej pierwotnej przyczyny i podejmij działania, które ograniczą szkody i naprawią błąd. Możesz również poinformować odwiedzających o zaistniałej sytuacji, co sprawi, że poczują się bezpieczniejsi.

Na szczęście istnieją sposoby, które mogą zminimalizować ryzyko wystąpienia awarii witryny internetowej. Przede wszystkim wybór solidnego hostingu, regularne aktualizacje, odpowiednie zabezpieczenia oraz wykonywanie kopii zapasowych to podstawowe kroki do utrzymania strony internetowej w dobrej kondycji.

Jeżeli potrzebujesz elastycznego hostingu, który zapewni Ci ciągłość działania strony nawet w warunkach dużego ruchu skontaktuj się z nami. Oferujemy także certyfikaty SSL, dzięki którym zabezpieczysz swoją stronę przed atakami i tym samym ograniczysz ryzyko jej awarii. Jesteśmy dla Ciebie NA TAK!