Blog

Artykuły na blogu to źródło wiedzy na temat najnowszych trendów w hostingu. Odkryjmy razem, jak wykorzystać technologię, aby zwiększyć wydajność i bezpieczeństwo Twojej strony.

Co to jest hosting?

Właśnie stworzyłeś własną stronę internetową i jesteś gotowy do działania. Załatwiłeś już prawie wszystkie formalności, poza jednym – hostingiem.

Co to w ogóle jest hosting? Dlaczego twoja witryna go potrzebuje i jak on w ogóle działa? Jesteśmy tu po to aby pomóc Ci rozwikłać tę zagadkę!

Aby firma mogła zaistnieć na rynku potrzebuje do tego jakiegoś miejsca, w którym będzie mogła działać. Obowiązuje to zarówno w prawdziwym świecie jak i w tym cyfrowym.

Każda strona składa się z serii plików, obrazów i kodu HTML. Wszystko to potrzebuje miejsca, w którym może zostać opublikowane, a także dostępu dla innych użytkowników internetu (np. Twoich klientów).

To miejsce to serwer, czyli fizyczna lub wirtualna maszyna na której zainstalowany jest system operacyjny, najczęściej Linux lub Windows Server. Oprócz tego na serwerze działa oprogramowanie, takie jak serwer WWW (np. Apache, Nginx), serwer bazy danych (np. MySQL) czy serwer poczty (np. Exim, Postfix, Dovecot). Administrator serwera może w pełni kontrolować działanie serwisu i przydzielać użytkownikom miejsce na nim, i tu pojawia się rola hostingu.

Dostawca hostingu zapewni miejsce na serwerze sieciowym, gdzie możesz przechowywać wszystkie pliki związane z Twoją stroną internetową. Również on będzie odpowiedzialny za dostarczanie plików witryny, gdy tylko przeglądarka wyśle żądanie po wpisaniu nazwy domeny.

Za każdym razem, gdy ktoś wpisze nazwę Twojej domeny, zostanie ona przekształcona na adres IP. Firma hostingowa następnie zlokalizuje wszystkie pliki powiązane z Twoim adresem IP i zwróci wszystkie pliki (zdjęcia, filmy, grafiki, itp.), które składają się na Twoją stronę.

Dodatkowo korzystając z usługi hostingowej możesz kontrolować to, co będzie widoczne w Internecie, a co ma pozostać Twoim prywatnym zasobem.

Płacąc za usługi hostingowe, wynajmujesz wirtualną przestrzeń, tak jak wynajmujesz fizyczne miejsce dla swojej firmy.

To jednak nie wszystko, co hosting ma do zaoferowania. Firmy hostingowe zazwyczaj dostarczają znacznie więcej niż tylko przestrzeń na serwerze. Zazwyczaj zatrudniają specjalistów, którzy dbają o ciągłą dostępność stron internetowych klientów przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Oferują również wsparcie techniczne w przypadku jakichkolwiek problemów czy potrzeby pomocy, dzięki czemu Twoja witryna może być dostępna dla Twoich klientów nawet na całym świecie, a Ty możesz skupić się na tym, co potrafisz robić najlepiej.

O tym, jak wybrać odpowiedni hosting dla siebie przeczytasz w artykule: Jaki hosting dla kogo?