Blog

Co to jest hosting? Wyjaśnione dla początkujących.

Właśnie założyłeś własną stronę, jesteś gotowy do działania, załatwiłeś prawie wszystkie formalności, poza… hostingiem. Co kryje się pod tą nazwą? Dlaczego twoja witryna go potrzebuje i jak to w ogóle działa?

Aby firma mogła zaistnieć na rynku potrzebuje do tego jakiegoś miejsca, w którym będzie mogła działać. Obowiązuje to zarówno w prawdziwym świecie jak i w tym cyfrowym.

Na każdą stronę składają się serie plików, obrazy i kod HTML. Wszystko to potrzebuje miejsca, w którym może zostać opublikowane, a inne osoby będą posiadały do tego dostęp. Miejscem wynajmowanym w Internecie będzie serwer, czyli fizyczna lub wirtualna maszyna na której zainstalowany jest system operacyjny, najczęściej Linux lub Windows Server. Dodatkowo na serwerze zainstalowane jest oprogramowanie: serwer www (np. apache, nginx), serwer bazy danych (np mysql), serwer poczty (np. exim, postfix, dovecot). Administrator serwera może w pełni kontrolować działanie serwisu i przydzielać użytkownikom miejsce na nim, i tu pojawia się hosting.

Dostawca hostingu zapewni miejsce na serwerze sieciowym do przechowywania wszystkich plików i będzie odpowiedzialny za dostarczanie plików witryny, gdy tylko przeglądarka wyśle żądanie po wpisaniu nazwy domeny. Za każdym razem, gdy ktoś wpisze nazwę Twojej domeny, zostanie ona przekonwertowana na adres IP. Firma hostingowa następnie zlokalizuje wszystkie pliki powiązane z Twoim adresem IP i zwróci wszystkie zdjęcia, filmy i słowa, które składają się na Twoją stronę. Jednak korzystając z usługi hostingowej możesz kontrolować to, co będzie widoczne w Internecie, a co pozostanie Twoim prywatnym zasobem.

Płacąc za usługi hostingowe, najzwyczajniej wynajmujesz przestrzeń w Internecie, tak jak wynajmujesz fizyczne miejsce dla swojej firmy.

Jednak często firma hostingowa zapewnia o wiele więcej niż tylko usługi hostingowe. Zazwyczaj zatrudnia wewnętrznych techników, którzy pilnują aby strony internetowe klientów działały 24/7. Ponadto zapewnia wsparcie techniczne w przypadku gdy potrzebujesz pomocy lub rozwiązania problemu. Profesjonalna usługa hostingowa daje także gwarancję bezproblemowej obsługi, dzięki której możesz efektywnie skoncentrować się na swojej działalności.