Blog

Artykuły na blogu to źródło wiedzy na temat najnowszych trendów w hostingu. Odkryjmy razem, jak wykorzystać technologię, aby zwiększyć wydajność i bezpieczeństwo Twojej strony.

Let’s Encrypt – jak działa darmowy SSL?

lets-encrypt-co-to

Let’s Encrypt stał się rewolucją w świecie szyfrowania stron internetowych. Oferując bezpłatne zabezpieczenia SSL, umożliwia właścicielom witryn internetowych ochronę poufnych informacji i wzbudzanie zaufania wśród użytkowników. Dzięki przyjaznemu dla użytkownika interfejsowi i zautomatyzowanemu procesowi wydawania certyfikatów ułatwia zabezpieczanie stron internetowych.

Chcesz się dowiedzieć co to jest i jak działa Let’s Encrypt?

Poznaj kluczowe cechy tego rozwiązania i zastanów się, czy spełni ono potrzeby Twojej strony internetowej. Kiedy zrozumiesz lepiej, jak funkcjonuje to rozwiązanie, będziesz w stanie podjąć świadomą decyzję dotyczącą zabezpieczeń swojej witryny.

Po co Ci certyfikat SSL?

Jeżeli posiadasz lub chcesz założyć swoją stronę internetową, jednym z najważniejszych elementów, o które musisz zadbać jest jej bezpieczeństwo.

Secure Sockets Layer odgrywa kluczową rolę w zapewnianiu ochrony przesyłanych danych między użytkownikiem a stroną internetową.

Jest to protokół kryptograficzny, który szyfruje transmisję danych pomiędzy przeglądarką internetową użytkownika a stroną internetową. Sprawia to, że poufne informacje, takie jak hasła czy dane karty kredytowej, stają się nieczytelne dla osób, które nie posiadają uprawnień dostępu. Obecnie certyfikaty SSL nie są już luksusem – są koniecznością.

Co więcej, kiedy użytkownicy widzą ikonę kłódki lub „https” w pasku adresu przeglądarki, są pewni, że ich dane są bezpieczne. To nie tylko buduje zaufanie do witryny, ale także pomaga firmom budować pozytywną reputację na rynku online.

Istnieją trzy główne typy certyfikatów SSL:

 • certyfikaty z walidacją domeny (DV),
 • certyfikaty z walidacją organizacji (OV)
 • certyfikaty z rozszerzoną walidacją (EV).

Certyfikaty DV są najpopularniejszym i podstawowym typem certyfikatu SSL. Wymagają od właściciela domeny udowodnienia własności, ale nie obejmują szczegółowej weryfikacji organizacji stojącej za witryną. Certyfikaty OV natomiast wiążą się z dodatkowymi etapami weryfikacji w celu ustalenia autentyczności organizacji. Certyfikaty EV zapewniają najwyższy poziom walidacji, więc często wykorzystują je duże korporacje i instytucje finansowe.

Wybierając certyfikat SSL, trzeba wziąć pod uwagę swoje potrzeby, rodzaju danych użytkowników i wielkości przetwarzanych transakcji. Certyfikaty DV mogą być wystarczające w przypadku większości witryn internetowych. Jednak organizacje wymagające wyższego poziomu zaufania mogą zdecydować się na certyfikaty OV lub EV.

Co to jest Let’s Encrypt?

Jest to inicjatywa non-profit dostarczająca bezpłatne certyfikaty SSL typu DV. Ma ona na celu zwiększenie ogólnoświatowego stosowania szyfrowania w sieci Organizacja ta, założona przez ISRG, umożliwia witrynom internetowym szybkie i łatwe wdrożenie bezpiecznego połączenia HTTPS.

Główne zalety certyfikatów od Let’s Encrypt:

 • są w pełni darmowe,
 • są dostępne dla każdego,
 • są automatyczne wydawane i odnawiane,
 • proces ich instalacji jest stosunkowo prosty i przejrzysty,
 • cieszą się zaufaniem wszystkich głównych przeglądarek internetowych,
 • mogą być używane zarówno dla domeny głównej, jak i dla powiązanych z nią subdomen,
 • są publicznie dostępne i rejestrowane,
 • wykorzystują najnowsze standardy szyfrowania.

Dla tych, którzy stawiają pierwsze kroki w budowaniu swojej strony internetowej, Let’s Encrypt może okazać się wystarczającym rozwiązaniem. Sprawdzi się także w przypadku deweloperów oraz dla potrzeb wewnętrznych przedsiębiorstwa. Zagwarantuje szyfrowanie danych i budowanie zaufania użytkowników bez konieczności wydawania pieniędzy.

Jednak, gdy strona lub sklep internetowy zaczynają się rozrastać, warto zastanowić się nad płatną wersją certyfikatu SSL. Ta opcja nie tylko umożliwia dodatkową weryfikację, ale także zapewnia gwarancję w przypadku potencjalnego zagrożenia. Może to być kluczowym krokiem dla projektów, które pragną podnieść poziom bezpieczeństwa i zbudować solidną podstawę dla dalszego rozwoju.

Jak zainstalować certyfikat?

Większość renomowanych dostawców hostingu, w tym STATNET Online, oferuje integrację z Let’s Encrypt, co umożliwia szybkie i proste zainstalowanie certyfikatu na stronie internetowej. Dostępność automatycznych narzędzi sprawia, że nawet osoby niezaznajomione z tematyką bezpieczeństwa internetowego są w stanie skonfigurować SSL dla swojej witryny.

Poradnik krok po kroku: Jak zainstalować certyfikat Let’s Encrypt w Directadmin?

Podsumowanie – najczęściej zadawane pytania

Let’s Encrypt stał się nie tylko alternatywą, ale wręcz rewolucją w dostępie do szyfrowania danych. Bezpłatne certyfikaty, łatwość instalacji, automatyzacja procesu – to wszystko sprawia, że Let’s Encrypt jest doskonałym wyborem dla wielu witryn internetowych.

Dla podsumowania zebraliśmy kilka najczęściej powtarzających się pytań:

Jak długo ważny jest certyfikat Let’s Encrypt?

Certyfikaty Let’s Encrypt posiadają krótki okres ważności wynoszący 90 dni. Niemniej jednak, zautomatyzowany proces odnawiania pozwala na automatyczne przedłużanie ważności certyfikatów.

Czy certyfikaty Let’s Encrypt działają na wszystkich typach witryn internetowych?

Można ich używać na dowolnym typie witryn internetowych, w tym na blogach, platformach e-commerce i witrynach korporacyjnych. Dodatkowo możliwe jest połączenie wielu domen i subdomen w jednym certyfikacie, jeśli znajdują się one na jednym serwerze lub pakiecie hostingowym.

Czy certyfikaty Let’s Encrypt są wspierane przez wszystkie przeglądarki?

Certyfikaty od Let’s Encrypt cieszą się zaufaniem wszystkich głównych przeglądarek internetowych. To oznacza zapewnienie bezproblemowej obsługi użytkownika i budowanie zaufania wśród osób odwiedzających witrynę.

Czy Let’s Encrypt jest wystarczające dla dużych przedsiębiorstw?

Dla wielu witryn, zwłaszcza tych, które nie obsługują dużej ilości wrażliwych danych są wystarczające. Jednak dla dużych, szczególnie komercyjnych przedsiębiorstw, lepsze mogą być rozwiązania OV lub EV, oferujące wyższy poziom weryfikacji. W STATNET Online możesz nabyć również komercyjne certyfikaty SSL. Poznaj naszą ofertę: Certyfikaty SSL.