Blog

Artykuły na blogu to źródło wiedzy na temat najnowszych trendów w hostingu. Odkryjmy razem, jak wykorzystać technologię, aby zwiększyć wydajność i bezpieczeństwo Twojej strony.

Lokalizacja serwera a wydajność witryny

lokalizacja-serwera-statnet

Będąc użytkownikiem Internetu, na pewno zgodzisz się ze stwierdzeniem, że korzystając ze stron www, priorytetem jest szybkość i wydajność ich działania. Praktycznie nikt nie ma czasu na czekanie na ładujące się w nieskończoność treści (najlepiej żeby nie ładowanie nie przekraczało 4 sekund). Co ciekawe, jednym z kluczowych czynników wpływających na te parametry jest lokalizacja fizycznego serwera, na którym hostowana jest Twoja witryna.

W tym artykule przyjrzymy się, dlaczego lokalizacja serwera jest tak istotnym aspektem, jeśli chodzi o wydajność strony www. Dowiedz się, w jaki sposób może ona zdecydować o szybkości dostępu do treści, bezpieczeństwie danych oraz ogólnej efektywności Twojej witryny.

Co oznacza lokalizacja serwera?

Serwerownia to miejsce, w którym zgromadzone są stale podłączone do sieci komputery, pełniące funkcje serwerów, na których hostowane są witryny internetowe. Zazwyczaj umieszczane są one w specjalnych szafach, zwanych rackami. Zapewniają one im nie tylko ochronę, ale także efektywną konfigurację, chłodzenie i konserwację.

Takie centra danych znajdują się na całym świecie, więc serwery Twojego usługodawcy mogą znajdować się w wielu różnych miejscach, szczególnie jeśli operuje on na globalną skalę.

Co to znaczy wydajna witryna?

Strona internetowa jest uważana za wydajną, kiedy spełnia określone standardy i charakteryzuje się szeregiem pozytywnych cech.

Oto kilka kluczowych elementów wpływających na jej wydajność:

 • Szybkość ładowania – szybkie ładowanie zapewnia natychmiastowy dostęp do treści i przyczynia się bezpośrednio do pozytywnego doświadczenia użytkowników,
 • Bezpieczeństwo – odpowiednie zabezpieczenia przed cyberatakami i jakąkolwiek utratą danych, (takie jak chociażby protokół HTTPS) są kluczowe dla wydajności witryny,
 • Dostępność – wydajna witryna powinna być dostępna dla szerokiego grona użytkowników, niezależnie od ewentualnych ograniczeń,
 • Optymalizacja pod SEO – działania związane optymalizacją pod kątem wyszukiwarek internetowych wpływają na widoczność witryny w wynikach wyszukiwania i przekładają się na większą liczbę odwiedzin,
 • Responsywność i sprawność obsługi – strona powinna dostosowywać się do różnych rodzajów urządzeń i ekranów, a także ułatwiać użytkownikom poruszanie się po niej, aby korzystanie z niej było jak najbardziej komfortowe.

W skrócie, wydajna witryna to taka, która zaspokaja potrzeby i preferencje użytkowników, szybko się ładuje, jest bezpieczna, bezproblemowa i dostępna. Wszystko to wpływa na pozytywne doświadczenia odbiorców, a także pomaga w rozwoju biznesu.

Na co wpływa lokalizacja serwera?

Szybkość ładowania

Wybierając lokalizację serwera, na którym chcesz umieścić dane, szczególnie ważne jest ustalenie gdzie przebywają docelowi odbiorcy Twojej strony. Jeżeli posiadasz przedsiębiorstwo działające na terenie Polski, wybieranie serwerów zlokalizowanych np. w Szwecji nie będzie miało większego sensu. Taka taktyka może się sprawdzić jeśli działasz na skalę globalną i twoi klienci są właśnie tam. Wtedy najlepiej jest aby twój dostawca hostingu posiadał serwery rozmieszczone w wielu miejscach na świecie. Dzięki temu będziesz mógł skorzystać z tych zlokalizowanych najbliżej ciebie.

Na ogół przy wyborze odpowiedniej lokalizacji warto kierować się zasadą im bliżej tym lepiej, ponieważ odległość od serwera wpływa znacząco na szybkość działania i dostępność witryny.

Szybkość witryny to kluczowy czynnik wpływający na rankingi w wyszukiwarkach. Badania Google wykazały, że bounce rate (współczynnik odrzuceń) wzrasta o 32% wraz ze wzrostem czasu ładowania strony z 1 do 3 sekund.

Im mniejsza odległość między użytkownikiem a centrum danych, tym krótszy czas odpowiedzi serwera, a użytkownicy krócej czekają na ładowanie treści.

Nie należy tego jednak brać dosłownie. Często serwery zlokalizowane w pobliskich krajach, mogą być bardziej wydajne niż te, które znajdują się w zasięgu ręki. Dlatego odległość nie powinna być jedynym czynnikiem, który zadecyduje o wyborze Twojego dostawcy hostingu. W tym kontekście warto zwrócić uwagę na różnice w infrastrukturze sieciowej w różnych regionach. Mogą one korzystać z różnych rozwiązań technologicznych, wpływających na działanie sieci. Lokalizacja serwera w obszarze z lepszą infrastrukturą może przyspieszyć przesyłanie danych.

Więcej o tym, jak możesz w prosty sposób skrócić czas ładowania Twojej witryny możesz przeczytać w artykule: Jak przyspieszyć ładowanie Twojej strony internetowej?

Bezpieczeństwo

Wydajna witryna to bezpieczna witryna. Jej bezpieczeństwo jest ściśle związane z miejscem, w którym umieszczony jest fizyczny serwer, na którym jest ona hostowana.

Jeśli nie jest ono odpowiednio przystosowane, wyposażone w odpowiednie systemy zabezpieczeń, chłodzenia, przeciwpożarowe, czy monitoring. Twoje dane łatwo mogą stać się obiektem kradzieży lub ulec uszkodzeniu w przypadku awarii.

Biorąc to wszystko pod uwagę, warto jest posiadać swoje serwery w centrach danych, które posiadają:

 • wydajne systemy chłodzenia, utrzymujące temperaturę komputerów w optymalnym zakresie,
 • zapasowe źródła zasilania, podtrzymujące pracę urządzeń w razie awarii lub przerwy w zasilaniu,
 • zaawansowane systemy bezpieczeństwa, chroniące serwery i zapisane na nich dane,
 • systemy uniemożliwiające do niej dostęp osobom nieupoważnionym,
 • zaawansowane zabezpieczenia sieciowe, takie jak m.in. firewalle
 • wysoko wykwalifikowanych pracowników i systemy stale monitorujące działanie serwerowni.

Optymalizacja pod kątem wyszukiwarek

Search Engine Optimization jest jednym z kluczowych elementów mających wpływ na wydajność witryny. Działania ukierunkowane na pozycjonowanie obejmują wybór dobrej lokalizacji serwera, na którym umieszczona ma zostać strona www.

Głównym czynnikiem, który sprawia, że lokalizacja serwera ma znaczący wpływ na SEO, jest szybkość ładowania strony, o której pisaliśmy wyżej. Dystans między serwerem a użytkownikiem wpływa bezpośrednio na czas reakcji witryny. Im bliżej fizycznie serwera do użytkownika, tym szybszy czas odpowiedzi.

Dodatkowo, umiejscowienie serwera wpływa na rankingi SEO poprzez kwestie zgodności z prawem. Poszczególne kraje mają różne przepisy dotyczące przechowywania danych użytkowników na serwerach. Niedostosowanie się do tych regulacji może skutkować poważnymi konsekwencjami finansowymi oraz obniżeniem pozycji witryny w wynikach wyszukiwania.

Podsumowanie

Biorąc pod uwagę wyżej wymienione elementy lokalizacja serwera okazuje się kluczowym elementem wpływającym na wydajność i pozytywne doświadczenia użytkowników. Wszystko to zależy w dużej mierze od tego, gdzie fizycznie ulokowany jest serwer hostujący daną stronę. Wybierając odpowiednie miejsce dla serwera, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów.

Po pierwsze, szybkość ładowania strony to kluczowy czynnik wpływający na pozytywne doświadczenia użytkowników. Nawet kilkusekundowe opóźnienia mogą zniechęcić odwiedzających, a nie chcesz przecież tracić odwiedzających, prawda? Dlatego też lokalizacja serwera powinna być dobrana z myślą o minimalizacji odległości między serwerem a docelową grupą odbiorców.

Bezpieczeństwo danych także jest ściśle związane z lokalizacją serwera. Centra danych, w których są umieszczone serwery, powinny spełniać odpowiednie standardy zabezpieczeń, takie jak systemy chłodzenia, zasilania, czy monitoring. Dla uniknięcia problemów związanych z przepisami prawnymi, warto także dostosować lokalizację serwera do regulacji związanych z przechowywaniem danych.

Ostatecznie warto też spojrzeć na lokalizację serwera jako czynnik wpływający na pozycjonowanie strony w rankingach wyszukiwarek. Szybkość ładowania, zgodność z przepisami i ogólna efektywność witryny to czynniki, które wpływają bezpośrednio na SEO, a przez to również wydajność strony internetowej.