Blog

Artykuły na blogu to źródło wiedzy na temat najnowszych trendów w hostingu. Odkryjmy razem, jak wykorzystać technologię, aby zwiększyć wydajność i bezpieczeństwo Twojej strony.

Najpopularniejsze i najczęściej hakowane hasła

Coraz częściej dochodzi do naruszeń danych i cyberataków. Dbanie o swoje hasła jest bardzo ważne aby chronić Twoją tożsamość online i prywatne informacje. Jednym z kluczowych elementów silnego hasła jest jego niepowtarzalność. Jednak istnieją wśród nich „gwiazdy”, które przyciągają uwagę hakerów ze względu na swoją popularność wśród internautów.

W tym artykule przedstawimy najczęściej hakowane hasła i zastanowimy się, dlaczego są one takie atrakcyjne dla cyberprzestępców. Dowiesz się , jakie zagrożenia czyhają w sieci i jak możesz sprawić, że Twoje dane będą bezpieczne od ataków.

Najpopularniejsze hasła

Według rankingów najczęściej używane hasła i wyrażenia używane w hasłach przez ludzi na całym świecie to:

  1. 123456
  2. 123456789
  3. qwerty
  4. password
  5. 12345
  6. qwerty123
  7. 1q2w3e
  8. 12345678
  9. 111111
  10. 1234567890

Jeśli zaś chodzi o Polskę, to na pierwszym miejscu także znajduje się „123456”, na drugim „qwerty”, a podium zamyka „123456789”. Na liście znajdzie się także „polska”, a w kolejnej dziesiątce imiona: „misiek”, „mateusz”, „marcin” czy „monika”.

Co najczęściej pojawia się w hasłach?

Aby stworzyć proste, łatwe do zapamiętania kombinacje w hasłach, wiele osób decyduje się połączyć je z czymś, co będą mogli łatwo sobie przypomnieć (np. oczywista kombinacja na klawiaturze typu qwerty). To właśnie to sprawia, że ich hasła stają się mało unikalne.

Co więcej, ludzie bardzo często w swoich hasłach używają dat. Najczęściej są to:

  • ich rok urodzenia
  • rok, w którym utworzono hasło
  • specjalny rok

Z analizy wynika, że ​​najpopularniejszym rokiem jest rok 2010, z prawie 10 milionami wersji tego roku używanych w hasłach. Drugim najpopularniejszy rok to 1987 z 8,4 milionami, a trzeci 1991 z prawie 8,3 milionami.

Jednymi z najpopularniejszymi imion używanymi w hasłach są Eva, Alex, Anna, Daniel czy Max. Najczęściej pojawiające się na liście polskie imiona to Monika, Bartek, Damian , Karolina, Daniel i Agnieszka. Wiele osób używa też jako hasło ulubione marki, tytuły gier czy marki ze świata popkultury. Na liście najpopularniejszych haseł nie mogło zabraknąć słów „kochamcie” czy angielskie „iloveyou” oraz przekleństw, których z grzeczności nie będziemy cytować. Co jest łatwiejsze do zapamiętania?

Trudno jest ocenić, czy te elementy hasła – czy to rok, przekleństwo, miasto czy jeszcze inne – są dobre, czy złe. Jednak warto jest zwrócić uwagę na to, że większość używanych haseł ma 8 lub mniej znaków. To, w połączeniu z prawdopodobieństwem, że hasła nie są zbyt złożone – zamiast tego składają się z łatwych do odgadnięcia kombinacji – prowadzi nas do przekonania, że ​​hasła z baz danych nie są zgodne ze standardami.

Jak sprawić żeby hasło było bardziej bezpieczne?

Na szczęście istnieją znacznie lepsze sposoby na stworzenie silnego hasła. Na przykład, używając słowa „myszka” jako elementu hasła, łatwo odgadnąć coś, co mogłoby brzmieć „malutkamyszka” (12 znaków), podczas gdy czymś bardziej złożonym byłoby „/MaLutkA/Myszka987/” (hasło składające się z 18 znaków). Nadal nie jest ono trudne do zapamiętania, jednak zawiera już różne typy znaków i jest znacznie dłuższe i trudniejsze do odgadnięcia.

Najlepszym i najłatwiejszym sposobem na osiągnięcie pełnego bezpieczeństwa jest zastosowanie systemu zarządzania hasłami. Dobry menedżer haseł utworzy bezpieczne hasła do wszystkich kont, wypełni je automatycznie podczas logowania i będzie miał wysoki poziom szyfrowania, aby nikt nie mógł wykraść twoich informacji. Posiadając dobry system zarządający będziesz mieć gwarancję, że twoje hasła są silne, bezpieczne i chronione.