Blog

Artykuły na blogu to źródło wiedzy na temat najnowszych trendów w hostingu. Odkryjmy razem, jak wykorzystać technologię, aby zwiększyć wydajność i bezpieczeństwo Twojej strony.

Jak zadbać o bezpieczeństwo strony internetowej?

Stworzenie własnej strony internetowej nigdy nie było łatwiejsze niż teraz. Jest to możliwe dla praktycznie każdego. Jednak tworząc witrynę musisz zadbać o to aby była ona bezpieczna zarówno dla ciebie jak i użytkowników. Kiedy klienci dokonują płatności kartą kredytową, muszą wiedzieć, że ich dane są bezpieczne.

Odwiedzający nie chcą, aby ich dane osobowe wpadły w niepowołane ręce.

Co więcej Tobie też powinno zależeć aby być jak najmniej narażonym na ataki hakerów. Będąc właścicielem witryny powinieneś być na bieżąco z aktualizacjami wtyczek i wszystkiego, co wymaga aktualizacji. Oprócz naprawiania błędów lub usterek, aktualizacje oprogramowania zazwyczaj zawierają ulepszenia lub łatki bezpieczeństwa. Hakerzy zawsze będą szukać sposobów na wykorzystanie luk w oprogramowaniu. Jeśli nie jesteś na bieżąco z najnowszymi wersjami oprogramowania, z łatwością zidentyfikują Twoją witrynę, zanim będziesz mógł coś z tym zrobić.

Bezpieczeństwo strony internetowej to zarówno prosty, jak i skomplikowany proces. Istnieje co najmniej kilka podstawowych kroków, żeby je poprawić, zanim będzie za późno.

1. Dodaj certyfikat SSL

SSL (Secure Sockets Layer) jest punktem wyjścia do posiadania bezpiecznej strony internetowej. Szyfruje informacje, aby uniemożliwić innym odczytanie ich podczas przesyłania oraz odmawia osobom nieposiadającym odpowiednich uprawnień dostępu do danych. Bez niego dane są niechronione i podatne na ataki hakerów.

Nie musisz znać technicznych tajników bezpieczeństwa SSL, więc nie martw się, jeśli tak naprawdę nie rozumiesz, jak to działa. Najważniejsze żebyś wiedział, że Twoja witryna potrzebuje certyfikatu i jak się do tego zabrać.

Możesz na przykład:

  • wybrać dobrej jakości kreator stron internetowych, który zawiera SSL w pakiecie
  • wybrać dostawcę hostingu , który zapewnia SSL we wszystkich planach
  • zainstalować podstawowy Let’s Encrypt SSL za darmo

Jeśli zależy Ci na dużo wyższym poziomie bezpieczeństwa, będziesz musiał zapłacić za zaawansowany certyfikat SSL. Różnią się one ceną i można je kupić od dostawców hostingu lub rejestratorów domen. Jednak jeśli nie prowadzisz dużego sklepu internetowego lub nie obsługujesz dużych ilości wrażliwych danych, prawdopodobnie wystarczy darmowa wersja SSL.

2. Zadbaj żeby twoje hasło było nie do złamania

Wielu osobom posiadając multum kont, nie chce się pamiętać, które hasło ustawili, do którego z nich, dlatego żeby ułatwić sobie życie, używają jednego do wszystkich z nich. Jest to poważny błąd narażający na ataki hakerów.

Dobre hasła powinny być długie, za każdym razem składać się z co najmniej dwunastu znaków i być kombinacją cyfr i symboli. Nigdy nie używaj tego samego hasła dwa razy ani nie udostępniaj go innym. Zamiast używać łatwych do odgadnięcia fraz, oto kilka rzeczy, które powinieneś zrobić:

  • połącz trzy losowe, niepowiązane frazy
  • użyj losowo wygenerowanej sekwencji znaków
  • nigdy nie używaj danych osobowych w swoim haśle – to pierwsza rzecz, jaka pomoże hakerom

Istnieje pozornie nieskończona lista wskazówek dotyczących haseł i powinieneś połączyć kilka z tych taktyk, aby utworzyć hasła niemożliwe do złamania. Po uzyskaniu kuloodpornych haseł uważaj na nie – nie udostępniaj ich, nawet znajomym, i zmieniaj je regularnie (mniej więcej raz na kwartał). Jeśli jesteś właścicielem lub me firmy, upewnij się, że wszyscy pracownicy także często zmieniają swoje hasła.

O hasłach, których nie powinno się używać chcąc chronić swoje dane przeczytasz w artykule: Najpopularniejsze i najczęściej hakowane hasła

3. Twórz regularnie kopie zapasowe

Jeśli witryna Twojej witryny zostanie zhakowana, potrzebujesz sposobu na szybkie wznowienie działania, aby nie stracić klientów. Dlatego ważne jest abyś miał kopie zapasowe witryny, żeby szybko przywróć najnowszą nieuszkodzoną wersję, jeśli coś pójdzie nie tak.

Żeby nie musieć martwić się i pamiętać warto pomyśleć o automatycznych regularnych kopiach zapasowych. Im częściej aktualizujesz swoją witrynę, tym częstsze powinny być kopie zapasowe. Jeśli zostaniesz zaatakowany, nie będziesz żałować, że utworzyłeś zbyt dużo kopii zapasowych swojej witryny.

4. Aktualizuj oprogramowanie

Korzystanie z CMS z różnymi przydatnymi wtyczkami i rozszerzeniami daje wiele korzyści, ale niesie ze sobą również ryzyko. Główną przyczyną hakowania witryn internetowych są luki w rozszerzalnych komponentach systemu zarządzania treścią.

Ponieważ wiele z tych narzędzi jest tworzonych jako programy typu open source, ich kod jest łatwo dostępny – zarówno dla programistów o dobrych intencjach, jak i złośliwych hakerów. Hakerzy mogą szukać luk w zabezpieczeniach, które pozwolą im przejąć kontrolę nad Twoją witryną, wykorzystując wszelkie słabości platformy lub skryptu. Aby chronić swoją witrynę przed włamaniem, zawsze upewnij się, że system zarządzania treścią, wtyczki i aplikacje są aktualne.

Powinieneś być w stanie ustawić te aktualizacje tak, aby odbywały się automatycznie na pulpicie nawigacyjnym – ale nadal warto mieć na to oko i upewnić się, że wszystko działa płynnie. Dopuszczenie do dezaktualizacji witryny może być śmiertelnym ciosem w kontekście jakim jest bezpieczeństwo strony internetowej, więc nie zaszkodzi zachować czujność i być na bieżąco z aktualizacjami.

5. Monitoruj regularnie swoją stronę

Przeprowadzaj regularne kontrole bezpieczeństwa witryny
Dobra kontrola bezpieczeństwa może pomóc zidentyfikować ci potencjalne problemy z Twoją witryną. Użyj usługi monitorowania sieci, aby to zautomatyzować. Dobrze byś przeprowadzał test oprogramowania swojej witryny co najmniej raz w tygodniu.

Po otrzymaniu raportu zwróć szczególną uwagę na wyniki. Powinien on zawierać szczegółowe informacje na temat wszystkich luk. Może nawet klasyfikować je według poziomu zagrożenia. Przejrzyj je dokładnie i zacznij od naprawy tych najbardziej szkodliwych.

Odpowiednie zabezpieczenie i nauczenie się, jak chronić się przed hakerami, to część dbania o bezpieczeństwo strony internetowej na dłuższą metę. Nie zwlekaj z podjęciem wymienionych wyżej kroków.