Blog

Artykuły na blogu to źródło wiedzy na temat najnowszych trendów w hostingu. Odkryjmy razem, jak wykorzystać technologię, aby zwiększyć wydajność i bezpieczeństwo Twojej strony.

Międzynarodowy Dzień Internetu – Historia

Co roku 29 października (rozpoczynając od 2005) na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Internetu, który ma na celu uczcić jego pierwsze użycie. W tym właśnie dniu, w 1969 roku, wysłano pierwszą wiadomość elektroniczną, która została przeniesiona z jednego komputera na drugi.

Jest to okazja do uczczenia ludzi, którzy pomogli zbudować Internet. Jednocześnie daje nam motywację do zastanowienia się nad tym, jak na zawsze zmienił on nasze życie.

To właśnie on, rozległa sieć, która łączy komputery na całym świecie, zapewnia nam natychmiastowy dostęp do informacji. Oprócz zdobywania wiedzy, mamy do dyspozycji nieskończoną ilość rozrywki. Co więcej, bez problemu porozmawiamy z ludźmi przebywającymi w innym miejscu, niezależnie czy jest to inny pokój, miasto, czy nawet kontynent. Możemy robić zakupy w zaciszu własnego domu, przekazywać darowizny, pracować, pozyskiwać fundusze. Internet to ogrom możliwości, a święto to przypomina o przełomowym wydarzeniu, kiedy to pierwszy raz przesłano dane miedzy komputerami. 

Historia

Pięćdziesiąt lat temu, mała grupa informatyków pracujących w skromnej przestrzeni w Boelter Hall na UCLA osiągnęła coś, czego nigdy wcześniej nie widziano. Udało im się stworzyć pierwsze na świecie połączenie sieciowe – dwie maszyny w kampusie, które połączono ze sobą wirtualnie. Było to częścią tego ARPANET (Advanced Research Projects Agency Network) i stało się namiastką tego, co ostatecznie nazwano Internetem.

Zaledwie kilka miesięcy później ten sam zespół, kierowany przez wybitnego profesora informatyki, Leonarda Kleinrocka, przesłał pierwszą wiadomość przez ARPANET. Powędrowała ona setki mil na północ, z UCLA do Stanford Research Institute. W tamtym właśnie momencie narodził się Internet, a wraz z nim, niemal nieograniczona liczba możliwości.

Jaka była pierwsza wiadomość przesłana za pomocą sieci?

Profesor UCLA Leonard Kleinrock i jego student, programista Charley Kline, próbowali przesłać słowo „login” do komputera w Stanford Research Institute, ale system zawiesił się tuż po wysłaniu pierwszych dwóch liter. Dlatego pierwszą wiadomością w Internecie było „lo”.

Około godziny później, po odzyskaniu sprawności po awarii, wyraz „login” został pomyślnie wysłany. Jednak „lo” pozostało na zawsze zapamiętane, jako pierwsze słowo przesłane przez Internet.

Międzynarodowy Dzień Internetu to nie tylko celebracja technologicznego osiągnięcia, ale także okazja do refleksji nad wpływem Internetu na codzienne życie. W ciągu tych kilku dekad od pierwszej wiadomości „lo”, przekształcił się on w potężne narzędzie. Zmieniło ono nie tylko całe społeczeństwo i komunikację, ale też sposób przyswajania informacji.

Dzięki Internetowi świat stał się bardziej dostępny, a przestrzeń i czas przestały być ograniczeniami. Stał się on nieodłączną częścią naszego codziennego życia. Większość codziennych czynności przeniosła się w sferę wirtualną. To tam rozmawiamy ze sobą, pracujemy, odbywamy konferencje, uczymy się, dzielimy wiedzą i doświadczeniami. Trudno jest sobie wyobrazić, jak mogłoby wyglądać życie bez niego.

Jubileuszowy charakter Międzynarodowego Dnia Internetu przypomina nam o początkach tej rewolucji cyfrowej, o entuzjazmie i determinacji tych pierwszych pionierów. Jednak równie ważne jest, aby spojrzeć w przyszłość i zastanowić się, jak możemy kształtować dalszą historię Internetu. Dobrze byłoby dbać stale o jego bezpieczeństwo i wykorzystywać go w sposób, przynoszący korzyści całemu społeczeństwu.

Warto pamiętać, że za każdym kodem, serwerem i aplikacją stoi człowiek. Międzynarodowy Dzień Internetu to także święto ludzi, którzy swoją pracą i pasją tworzą i rozwijają sieć. Są to w końcu ludzie, którzy mają ogromny wpływ na całe nasze życie.