Blog

Międzynarodowy Dzień Internetu

Co roku 29 października (rozpoczynając od 2005) na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Internetu, który ma na celu uczcić jego pierwsze użycie. W tym właśnie dniu, w 1969 roku, wysłano pierwszą wiadomość elektroniczną, która została przeniesiona z jednego komputera na drugi.

Jest to okazja do uczczenia ludzi, którzy pomogli zbudować Internet, a jednocześnie daje nam chwilę na zastanowienie się nad wszystkimi sposobami, w jakie na zawsze zmienił on nasze życie.

To właśnie on, rozległa sieć, która łączy komputery na całym świecie, zapewnia nam natychmiastowy dostęp do informacji. Oprócz zdobywania wiedzy, mamy do dyspozycji nieskończoną ilość rozrywki, bez problemu porozmawiamy z ludźmi przebywającymi w innym miejscu, niezależnie czy jest to inny pokój, inne miasto, czy nawet inny kontynent. Możemy robić zakupy w zaciszu własnego domu, przekazywać darowizny, pracować, pozyskiwać fundusze. Internet to ogrom możliwości, a święto to przypomina o przełomowym wydarzeniu, kiedy to pierwszy raz przesłano dane miedzy komputerami. 

Historia

Pięćdziesiąt lat temu, mała grupa informatyków pracujących w skromnej przestrzeni w Boelter Hall na UCLA osiągnęła coś, czego nigdy wcześniej nie widziano. Udało im się stworzyć pierwsze na świecie połączenie sieciowe – dwie maszyny w kampusie, które zostały ze sobą połączone wirtualnie. Było to częścią tego, co było znane jako ARPANET (Advanced Research Projects Agency Network) i stało się namiastką tego, co ostatecznie nazwano Internetem.

Zaledwie kilka miesięcy później ten sam zespół, kierowany przez wybitnego profesora informatyki, Leonarda Kleinrocka, z powodzeniem przesłał pierwszą wiadomość przez ARPANET z UCLA do Stanford Research Institute setki mil na północ. W tamtym właśnie momencie narodził się Internet, a wraz z nim, niemal nieograniczona liczba możliwości.

Jaka była pierwsza wiadomość przesłana za pomocą sieci?

Profesor UCLA Leonard Kleinrock i jego student, programista Charley Kline, próbowali przesłać słowo „login” do komputera w Stanford Research Institute, ale system zawiesił się tuż po wysłaniu pierwszych dwóch liter. Dlatego pierwszą wiadomością w Internecie było „lo”.

Około godziny później, po odzyskaniu sprawności po awarii, wyraz „login” został pomyślnie wysłany, jednak „lo” pozostało na zawsze zapamiętane, jako pierwsze słowo przesłane przez Internet.

Dziś Internet stał się nieodłączną częścią naszego codziennego życia. Większość naszych codziennych czynności przeniosła się w sferę wirtualną. Rozmawiamy ze sobą, pracujemy, odbywamy konferencje, uczymy się przez Internet. Trudno jest sobie wyobrazić, jak mogłoby wyglądać życie bez niego.