Blog

Artykuły na blogu to źródło wiedzy na temat najnowszych trendów w hostingu. Odkryjmy razem, jak wykorzystać technologię, aby zwiększyć wydajność i bezpieczeństwo Twojej strony.

Dlaczego WordPress jest tak popularny?

WordPress pierwotnie wydany został jako platforma blogowa w 2003 roku. Następnie przekształcono go w wielofunkcyjny system zarządzania treścią, do którego na przestrzeni lat dodawano dziesiątki tysięcy wtyczek i motywów.

Dzięki łatwości w użyciu i elastyczności, pozwalającej tworzyć różne typy stron internetowych, szybko zyskał dużą popularność. Zajmuje on pierwszą pozycję w światowych rankingach jako najpopularniejszy CMS (system zarządzania treścią).

Do zasilania swoich witryn używają go nawet czołowe marki, takie jak między innymi:

  • Zoom,
  • Udemy,
  • Shutterstock,
  • Time Magazine,
  • TED Blog,
  • The New Yorker,
  • Vogue,
  • Disney.

Według analiz przeprowadzonych w 2022 roku przez W3Techs (firmę analizującą rynek IT) wynika, że z WordPressa korzysta aż 43% wszystkich serwisów internetowych, w tym  64.1% tych korzystających z CMS. Jest to ponad 1/3 Internetu!

Dlaczego jest on, aż tak powszechnie wybierany przez twórców stron? Aby rozwiać wątpliwości przyjrzymy się kilku aspektom, które sprawiają, że jest on aż tak popularny.

1. Oprogramowanie jest darmowe.

WordPress to oprogramowanie typu open source. Oznacza to, że możesz je bezpłatnie pobrać, zainstalować, używać i modyfikować, według własnego uznania i potrzeb.

Na uwadze trzeba mieć jednak, że chociaż samo oprogramowanie WordPress jest bezpłatne, do jego zainstalowania potrzebować będziesz nazwy domeny i hostingu.

Dodatkowo zapłacić możesz za motywy i wtyczki premium, zapewniające lepsze funkcje i wsparcie jakościowe. Wielu użytkowników WordPressa wydaje pieniądze również za dodatkowe usługi, takie jak projektowanie logo lub dostosowanie części kodu CSS w witrynie.

Nie są to jednak niezbędne wydatki, możesz korzystać z dziesiątek tysięcy darmowych motywów i wtyczek. Wielu webmasterów płaci tylko za hosting, tym samym ograniczając koszty WordPressa do minimum.

2. Jest łatwy w użyciu.

Żeby korzystać z WordPressa nie musisz wcale posiadać umiejętności kodowania, czy być obeznany z techniką. Posiada on prosty pulpit nawigacyjny z wieloma różnymi opcjami menu wymienionymi na pasku bocznym. Dzięki temu możesz łatwo dodawać posty i strony, dostosowywać projekt witryny, menu nawigacyjne i nie tylko. Wszystko to zrobisz za pomocą wizualnych edytorów niewymagających absolutnie żadnej wiedzy o CSS, ani języku PHP. Wystarczy, że załapiesz podstawy i możesz przejść do tworzenia witryny.

WordPress ułatwia początkującym (i nie tylko) utrzymywanie własnych stron internetowych bez problemów technicznych. Regularnie wypuszczane są aktualizacje, które można zainstalować jednym kliknięciem myszki.

Co więcej, to samo dotyczy wtyczek i motywów WordPress, które również udostępniają własne aktualizacje. Instalując odpowiednie z nich (wiele z nich jest bezpłatne) możesz zautomatyzować procesy, takie jak tworzenie kopii zapasowych, optymalizacja szybkości strony i jej bezpieczeństwa, czy naprawianie i usuwanie uszkodzonych linków.

Jeżeli używanie WordPressa nadal wydaje Ci się skomplikowane, w Internecie możesz znaleźć tysiące poradników, w których znajdziesz rozwiązania Twoich problemów krok po kroku.

3. Można go całkowicie skonfigurować.

Jednym z powszechnych błędnych przekonań na temat WordPressa jest to, że służy on głównie do tworzenia blogów. Na samym początku rzeczywiście tak było (w końcu powstał jako platforma blogowa), jednak wraz z wprowadzeniem nowych wersji, motywów i wtyczek, całkowicie zmienił się jego charakter.

WordPress stał się systemem bardzo elastycznym i dostosowującym się do potrzeb, dzięki czemu możesz stworzyć dowolny typ strony internetowej. Sprawdzi się zarówno przy tworzeniu wizytówki, portfolio, strony firmowej, bloga, jak i sklepu internetowego.

Istnieje ponad 10 tysięcy bezpłatnych szablonów stron internetowych (motywów), z których możesz wybrać odpowiadający Twoim potrzebom. Motywy te w dodatku są łatwe do dostosowania. Wiele z nich posiada własny panel opcji, pozwalający zmieniać kolory, przesyłać logo, zmieniać tło i dostosowywać je według swoich upodobań, bez pisania kodu.

Możesz także zainstalować na swojej stronie wtyczki WordPress (jest ich ponad 60 tys.), dzięki którym będziesz miał możliwość dodania niestandardowych funkcji do swojej witryny. Wtyczki te działają jak aplikacje, których możesz użyć do dodania zaawansowanych funkcji, takich jak analityka, czy formularze kontaktowe.

Pamiętaj jednak, że każda wtyczka oznacza więcej kodu na Twojej stronie. Może on zostać wykorzystany przez hackerów, a także spowalniać ładowanie strony, dlatego nie warto jest instalować ich ile popadnie. Dobrze jest więc regularnie usuwać wtyczki, z których już nie korzystasz.

4. Jest łatwiejszy do optymalizacji pod kątem SEO, niż pozostałe CMS.

Tworząc stronę internetową nie powinieneś zapominać o optymalizacji pod kątem wyszukiwarek (SEO). Jest to najlepszy sposób na przyciągnięcie odwiedzających przy minimalnych nakładach inwestycyjnych. Jednak przekonanie wyszukiwarek, że Twoja witryna jest lepsza od innych, nie jest wcale łatwym zadaniem.

WordPress jest zbudowany z myślą o generowaniu ruchu w wyszukiwarkach. Dzięki wysokiej jakości kodowi, nie trzeba wcale dużo pracy ani nauki skomplikowanych kodów, aby Google, czy inna wyszukiwarka umieściła naszą witrynę na wysokiej pozycji w wyszukiwaniach.

Aby uzyskać jeszcze większy ruch na swojej stronie możesz dodatkowo zainstalować na niej wtyczki, które zoptymalizują jej działanie pod kątem SEO. Jedną z najczęściej polecanych wtyczką SEO jest All in One SEO (AIOSEO) lub Yoast SEO. Są one nie tylko łatwe w użyciu, ale także niezwykle wydajne.

Dlaczego aż tyle osób używa WordPressa?

Nie trzeba powtarzać, że WordPress ma wielu zwolenników na całym świecie. Są oczywiście programiści, którzy woleliby korzystać z innych platform i nadal to robią, jednak często wiąże się to z nauką pewnych języków kodowania i wchodzeniem w środowisko mniej przyjazne dla użytkownika.

Jeśli chodzi o blogerów, właścicieli firm, programistów i profesjonalistów zajmujących się e-commerce, WordPress jest najczęstszym wyborem.

Nie tylko daje on bowiem możliwość zachowania pełnej kontroli nad witryną w łatwy sposób, ale przynosi korzyści, takie jak masa wtyczek, motywów, bezpłatnych narzędzi i pełnego wsparcia dla multimediów.