Blog

Artykuły na blogu to źródło wiedzy na temat najnowszych trendów w hostingu. Odkryjmy razem, jak wykorzystać technologię, aby zwiększyć wydajność i bezpieczeństwo Twojej strony.

4 sposoby na zadbanie o prywatność w aplikacjach.

Czy zdarza Ci się, że jesteś w jakimś miejscu i nagle zaczynają Ci się wyświetlać reklamy związane z danym regionem? To nie przypadek. Odpowiedzią jest prywatność w aplikacjach.

Twój telefon i inne urządzenia mobilne towarzyszą Ci praktycznie w każdej sytuacji i wiedzą o Tobie prawie wszystko.

Posiadają informacje gdzie mieszkasz, gdzie pracujesz, gdzie przebywasz I dokąd podróżujesz, z kim masz kontakt, co wyszukujesz w internecie, a nawet co piszesz w swoich wiadomościach.

Facebook śledzi Cię we wszystkich swoich aplikacjach i witrynach internetowych, nawet gdy się z niego wylogujesz. Przekazujesz mu swoje kontakty, dzienniki połączeń i wiadomości tekstowe, dostęp do Twojej kamery i mikrofonu, Twojej pamięci wewnętrznej, Wi-Fi i lokalizacji. Wie, kiedy i gdzie się logujesz i ile czasu spędzasz na platformie. Śledzi, dokąd idziesz, co kupujesz, co przeglądasz.

Zapewne masz na swoim urządzeniu aplikacje, do których wystarczy zajrzeć na dosłownie kilka sekund i wie się, jakiej pogody można się spodziewać, jakie wydarzenia będą odbywać się w okolicy, czy do jakiego specjalisty iść w swoim mieście. Po udzieleniu zgody śledzą Twoją lokalizację 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i mogą sprzedawać te dane handlowcom.

Świadomie lub nieświadomie używając telefonu, czy też innych urządzeń, przekazujesz personalne informacje wielu programom, których używasz.

Oto kilka najlepszych praktyk żeby zachować swoją prywatność w aplikacjach.

1. Pobieraj aplikacje ze sprawdzonych źródeł

Aby zmniejszyć ryzyko instalacji szkodliwych aplikacji, które mogą wykorzystywać Twoje dane w szkodliwy sposób, pobieraj aplikacje tylko z oficjalnych sklepów. Może to być sklep producenta urządzenia lub sklep z aplikacjami systemu operacyjnego (np. Google Play).

Nie da się upewnić w 100%, czy aplikacja została stworzona głównie do zbierania danych lub, co gorsza, do rozpowszechniania złośliwego oprogramowania, które może zostać użyte do kradzieży loginów, haseł i informacji o kontach finansowych. Ogólnie rzecz biorąc, lepiej skorzystać z App Store niż z nieznanej witryny innej firmy.

2. Sprawdź, do czego mają dostęp Twoje aplikacje

Masz kontrolę nad tym, do jakich informacji mają dostęp Twoje aplikacje. Na większości urządzeń wystarczy, że wejdziesz w zakładkę prywatność w ustawieniach. Tam możesz zobaczyć, które z nich mają dostęp do jakich danych osobowych i zmienić uprawnienia.

Nie musisz na przykład pozwalać aby aplikacje pogodowe miały dostęp do Twojej lokalizacji, kiedy ich nie używasz. Zastanów się czy każda z nich potrzebuje dostępu do Twojego mikrofonu, aparatu, zdjęć, kalendarza, czy kontaktów aby prawidłowo działać?

3. Aktualizuj i usuwaj nieużywane aplikacje na bieżąco.

Zapewne masz na swoich urządzeniach więcej aplikacji niż potrzebujesz, a wiele z nich zainstalowałeś kilka miesięcy czy lat temu i od tego czasu nie pobierałeś do nich aktualizacji. Warto jednak mieć na uwadze, że aplikacje z nieaktualnym oprogramowaniem mogą być narażone na ataki hakerów.

Chroń swoje urządzenie przed złośliwym oprogramowaniem, aktualizując aplikacje zaraz po pojawieniu się takiej możliwości. Rozważ też usunięcie aplikacji, których nie używasz i tych, które proszą o zbyt wiele uprawnień. Zoptymalizuje to wydajność Twojego telefonu i ochroni przed potencjalnymi lukami w zabezpieczeniach.

4. Nie loguj się automatycznie za pomocą kont sieci społecznościowych.

Przeważnie wchodząc pierwszy raz na jakiś portal mamy możliwość założenia konta lub zalogowania się do niego poprzez konto na social mediach, takich jak Facebook. Drugie z rozwiązań oszczędzi Ci trochę czasu, jednak nie będzie to najoptymalniejsze dla Twojej prywatności.

Zalogowanie się do aplikacji przy użyciu informacji o koncie sieci społecznościowej często umożliwia aplikacji zbieranie z niego informacji. Jeśli nie zgadzasz się z tym, poświęć 3 minuty i stwórz konto za pomocą swojego adresu e-mail i unikalnego hasła.

Podsumowanie

Pomimo tego, że nie da się uniknąć przekazywania danych o sobie do Internetu, możesz zadbać o to aby trafiały one tylko w miejsca, w które jest to konieczne. Mając na uwadze powyższe porady łatwiej będzie Ci zadbać o swoją prywatność w aplikacjach.