Blog

Artykuły na blogu to źródło wiedzy na temat najnowszych trendów w hostingu. Odkryjmy razem, jak wykorzystać technologię, aby zwiększyć wydajność i bezpieczeństwo Twojej strony.

VPN i VPS – czy to to samo?

Terminy VPN i VPS bywają często mylone ze względu na podobieństwo inicjałów. Jednak w rzeczywistości to dwie zupełnie odmienne usługi.

W tym poście wyjaśnimy, czym jest każda z tych form technologii, abyś nigdy więcej nie pomylił ze sobą tych pojęć.

Co to jest VPS?

Zanim przejdziemy do porównania, najpierw ważne jest, aby określić, czym w ogóle jest hosting VPS. Jak wspomnieliśmy we wstępie, jest to skrót od Virtual Private Server. Jest to forma hostingu, będąca hybrydą hostingu współdzielonego i dedykowanego. Oferują ją firmy, które zapewniają wirtualne środowisko serwera do hostowania Twojej witryny.

Tradycyjnie do przechowywania danych i przetwarzania żądań informacji wykorzystywano serwery fizyczne. Hosting VPS wykorzystuje jednak technologię wirtualizacji do podziału pojedynczego serwera fizycznego na wiele różnych serwerów wirtualnych. Dzięki temu masz nie tylko większy dostęp do zasobów serwera, ale także możliwość rozbudowy serwera wirtualnego.

Ponieważ jest to serwer wirtualny, nie podlegasz ograniczeniom pojedynczego serwera fizycznego. Ponadto, ponieważ jest to prywatne środowisko serwerowe, nie będziesz udostępniać zasobów serwera żadnym innym użytkownikom. Każdy serwer VPS jest całkowicie odizolowany od dowolnego innego serwera wirtualnego, korzystającego z tego samego serwera fizycznego.

Jeśli potrzebujesz dostępu do wirtualnego serwera o potrzebnych Ci parametrach na wyłączność, skorzystaj z jednej z trzech serii naszych serwerów VPS. Wykupując dostęp, zyskasz dodatkowo wszystkie uprawnienia administratora systemu, dzięki czemu będziesz móc dostosowywać usługę wraz z rozwojem swojej działalności.

Co to jest VPN?

Skrót VPN pochodzi od Virtual Private Network (wirtualna sieć prywatna). Jest to zupełnie inna usługa niż VPN i nie ma nic wspólnego z hostingiem.

Dostawcy VPN zastępują Twój adres IP wspólnym adresem. Pozwalają na zachowanie anonimowości w Internecie, jednocześnie zabezpieczając wszelkie dane przesyłane przez połączenie sieciowe. Zanim jakiekolwiek dane przejdą przez połączenie, najpierw przejdą przez VPN. VPN następnie zaszyfruje ruch i przekaże go dalej. Każdy portal internetowy, na który trafisz, będzie widział przesyłane przez Ciebie informacje jako pochodzące z serwera VPN, a nie np. z sieci domowej.

VPN umożliwia również korzystanie z adresu IP z różnych części świata. Pomaga to, w przypadku kiedy jesteś w kraju, w którym obowiązuje cenzura lub jeśli niektóre witryny wyświetlają różne treści w zależności od Twojej lokalizacji.

Gdy korzystasz z VPN, bardzo trudno jest połączyć Twój komputer z jakimikolwiek przesyłanymi danymi. Ponadto wszystkie Twoje dane zostaną zaszyfrowane, więc jeśli ktoś przechwyci Twoje informacje, nie będzie w stanie ich zinterpretować.

VPS a VPN

Mamy nadzieję, że po krótkim objaśnieniu, lepiej rozumiesz sposób w jaki działają VPS i VPN i do czego są przeznaczone.

Hosting VPS to usługa, która umożliwia hostowanie Twojej witryny na wirtualnym serwerze, podczas gdy VPN to narzędzie, które pozwala bezpiecznie przeglądać sieć.

Prawdopodobnie jedyną rzeczą, która łączy VPS i VPN (poza podobnym skrótem) jest aspekt wirtualizacji każdej z usług.

Jako użytkownik możesz polegać na obu tych usługach jednocześnie. Jeśli posiadasz witrynę o dużym natężeniu ruchu, możesz użyć hostingu VPS, a w tym samym czasie korzystać z oprogramowania VPN. To pozwoli Ci zarządzać witryną, chroniąc wszelkie dane przesyłane przez Internet.

Posted in VPS