Blog

Artykuły na blogu to źródło wiedzy na temat najnowszych trendów w hostingu. Odkryjmy razem, jak wykorzystać technologię, aby zwiększyć wydajność i bezpieczeństwo Twojej strony.

Aktualizacja witryny – Co wziąć pod uwagę?

W dzisiejszych czasach wszystko w cyfrowym świecie stale się zmienia i rozwija. Twoja strona internetowa nie może być wyjątkiem i tu na ratunek pojawia się działanie takie jak aktualizacja witryny. Jeśli chcesz, aby klienci byli zaangażowani i stale zainteresowani tym, co się na niej pojawia, musisz upewnić się, że jesteś na bieżąco z najnowszymi trendami. W przeciwnym razie Twoja witryna może stać się nieaktualna i nieistotna.

Zaprojektowanie strony internetowej to jedno, ale utrzymywanie jej na bieżąco to zupełnie inna sprawa.

Możliwe, że będziesz musiał po prostu upewnić się, że wszystko jest aktualne i działa poprawnie, ale możesz chcieć dokonać poważnych zmian, takich jak zmiana podstawowych słów kluczowych witryny.

Aby pomóc Ci zaktualizować swoją stronę internetową w tym poście przedstawimy kilka rzeczy, na które powinieneś zwrócić uwagę, kiedy postanowisz przejść do działania. Zaczynajmy!

Upewnij się, że wszystko działa i jest aktualne

Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, to upewnić się, że wszystko na Twojej witrynie, zarówno to duże, jak i małe, nadal działa poprawnie. Oznacza to przeprowadzenie dokładnego audytu witryny, przechodzenie przez każdą stronę, jeśli to możliwe, i sprawdzanie problemów, takich jak:

 • wymagające aktualizacji wtyczki lub motywy,
 • brakujące lub niskiej jakości obrazy,
 • nieprawidłowe lub nieaktualne informacje o użytkowniku,
 • uszkodzone linki (ten problem możesz rozwiązać za pomocą wtyczki),
 • uszkodzone funkcje lub wtyczki,
 • problemy z formatowaniem lub stylem,
 • brakujące lub nieaktualne treści,
 • działanie na urządzeniach mobilnych.

Może się wydawać, że to dużo, ale ważne jest, aby Twojej stronie nic nie brakowało i aby robiła dobre wrażenie. Przeglądanie witryny to również dobry moment, aby upewnić się, że zawartość jest odpowiednio zorganizowana. Musisz jednak pamiętać o utworzeniu kopii zapasowej przed wprowadzeniem zmian.

Dodaj nową lub zaktualizuj istniejącą zawartość

Bardzo korzystnym sposobem na aktualizację witryny jest dodawanie zupełnie nowych treści. W każdym przypadku dobrze jest dodawać angażujące, wysokiej jakości treści, gdy tylko jest to możliwe. Może to podwyższyć rankingi wyszukiwania i sprawić, że odbiorcy będą wracać po więcej.

Oto kilka sugestii, co możesz dodać aby uzyskać maksymalny efekt:

 • Załóż bloga (jeśli jeszcze go nie masz).
 • Twórz filmy lub infografiki, które uzupełnią treść tekstową.
 • Przepisz kluczowe sekcje witryny, takie jak strony Kontakt i Informacje.
 • Możesz zobowiązać się do harmonogramu regularnego publikowania nowych treści.

Przeprowadź proste testy A/B

Po upewnieniu się, że wszystko jest aktualne, powinieneś określić, czy Twoje działania są skuteczne. Po wprowadzeniu zmian w witrynie warto przetestować ją za pomocą testów A/B. Jest to technika polegająca na stworzeniu dwóch wersji witryny i przeprowadzeniu testu na obu w celu zebrania statystyk dotyczących ruchu i zaangażowania użytkowników. Pomoże Ci to oprzeć swoje decyzje na rzeczywistych danych i wprowadzić odpowiednie zmiany w witrynie.

Możesz przykładowo poeksperymentować z dwoma różnymi wezwaniami do działania, np. zachęcając do zapisywania się do newslettera, aby zobaczyć, które z nich bardziej zachęca użytkowników do klikania. Zapoznaj się z przykładami skutecznych wezwań do działania, aby znaleźć pomysły. Możesz też zamienić pokaz slajdów ze zdjęciami na wideo na jednej ze swoich stron internetowych. Następnie możesz przetestować oba warianty i zobaczyć, który z nich działa lepiej.

Zoptymalizuj SEO

Pamiętaj, że chcesz, aby docelowi odbiorcy łatwo mogli Cię znaleźć w wyszukiwarkach takich jak Google. Być może wcześniej pracowałeś już nad poprawą SEO, ale zdecydowanie warto przyjrzeć się temu ponownie podczas modernizacji swojej witryny. Gdy dodajesz nowe obrazy, powinieneś napisać dla nich tekst alternatywny, a dodatkowe strony będą wymagały zoptymalizowanych adresów URL.

Dobrym miejscem do rozpoczęcia jest przeprowadzenie badania słów kluczowych. Słowa kluczowe to wyrażenia składające się z dwóch do pięciu słów, które Twoi potencjalni klienci wpisaliby w wyszukiwarkach, szukając firmy takiej jak Twoja. Aby zwiększyć swoje szanse na wyższą pozycję w rankingu, spójrz na te profesjonalne bezpłatne narzędzia SEO, które pomogą Ci znaleźć odpowiednie słowa i frazy do kierowania na Twoją witrynę.

Sprawdź, co robi konkurencja

Łatwo jest poświęcić tyle wysiłku na własną witrynę, że zapomina się o byciu konkurencyjnym w swojej dziedzinie. W tym celu powinno się co jakiś czas sprawdzać, co robią podobne witryny.

Po przejrzeniu stron konkurencji zastanów się, czy nie brakuje Ci istotnych informacji, stron lub treści. A może przy okazji wpadłeś na fajny pomysł, który możesz zastosować i wdrożyć, aby pomóc w rozwoju własnej witryny.

Pójdź o krok dalej, analizując dane konkurencji. Da Ci to możliwość porównania ruchu w Twojej witrynie z innymi użytkownikami przy użyciu określonych danych, które możesz wybrać. Nie martw się, jeśli brzmi to zniechęcająco, na szczęście istnieją dedykowane narzędzia, które mogą pomóc w przeprowadzeniu tych badań. Większość z nich koncentruje się na pomocy w porównaniu Twojej witryny z innymi na podstawie określonych danych. Następnie możesz wykorzystać spostrzeżenia uzyskane z badań konkurencji do działania na swojej własnej stronie internetowej.

Sprawdź własne statystyki

Oprócz sprawdzania konkurencji, warto również wziąć pod uwagę dane, które są się nieco bardziej pod ręką. Jeśli już śledzisz swoją witrynę za pomocą analiz, zajrzyj do nich, aby dowiedzieć się:

 • które strony w Twojej witrynie są najpopularniejsze,
 • czy któraś z Twoich stron ma wyjątkowo wysoki współczynnik odrzuceń,
 • które strony generują największe zaangażowanie.

Uzyskaj informacje zwrotne od grupy docelowej

Oprócz przeprowadzania własnych testów, będziesz chciał dowiedzieć się, co Twoi odbiorcy sądzą o Twojej witrynie. Spędzając dużo czasu pracując od strony technicznej, możesz zapomnieć, jak to jest po drugiej stronie. Dlatego dobrym pomysłem jest uzyskanie bezpośrednich informacji zwrotnych od stałych odwiedzających, żeby pomóc Ci zaktualizować swoją witrynę.

Dowiedz się, co podoba się i nie podoba Twoim odbiorcom, a także jakie funkcje lub treści cenią. Będziesz także chciał określić, jakie problemy pojawiają się przy użytkowaniu, aby móc je rozwiązać. Aby zachęcić do takiej opinii, najlepiej poprosić o nią bezpośrednio. Możesz to zrobić za pośrednictwem komentarzy lub forów, drogą e-mailową, a nawet za pomocą ankiety

Jak często aktualizować treści na swojej stronie?

Kiedy wiesz już, co zmienić, możesz przejść do działania. Pozostaje jednak pytanie, jak często aktualizować treści na swojej stronie? Przecież nie możesz poświęcać całego czasu na ciągłe zmiany.
Tak naprawdę nie ma na to trudnej odpowiedzi. Wszystko zależy od Twoich wewnętrznych zasobów i budżetu. Zazwyczaj ogólne przeprojektowanie witryny robi się co kilka lat, ale należy śledzić trendy w branży, aby upewnić się, że witryna pozostaje konkurencyjna na tle innych. Odświeżanie treści witryny również nie musi być tak obszerne. Jeśli chodzi o treść, niektóre elementy mogą pozostawać aktualne przez lata, bez konieczności wprowadzania jakichkolwiek większych zmian.

Ale jest bardzo prawdopodobne, że będziesz musiał odświeżyć większość treści na swojej stronie częściej niż co kilka lat. Śledź swoje strony i ich rankingi w arkuszu kalkulacyjnym. Pomocne może być ustalenie tygodniowego lub miesięcznego harmonogramu sprawdzania rankingów i aktualizowania treści w razie potrzeby.

Jednak wszystko to łatwiej powiedzieć niż zrobić. Regularne aktualizowanie witryny wymaga zaangażowania czasowego, więc jeśli martwisz się, że nie będziesz w stanie za tym nadążyć, skontaktuj się z profesjonalistami w tej dziedzinie.