Blog

Artykuły na blogu to źródło wiedzy na temat najnowszych trendów w hostingu. Odkryjmy razem, jak wykorzystać technologię, aby zwiększyć wydajność i bezpieczeństwo Twojej strony.

Dlaczego warto robić kopie zapasowe?

Dziś (31 marca) obchodzimy Międzynarodowy Dzień Backupu.

Czym jest backup?

Backup danych to inaczej kopia zapasowa lub kopia bezpieczeństwa, którą wykonuje się w celu zabezpieczenia danych. Kopie przechowywane są na zewnętrznym serwerze.
Najczęściej uświadamiamy sobie jak ważne jest posiadanie backupu w przypadku nagłej awarii. Dopóki wszystko działa jak należy, wydaje nam się, że wykonywanie kopii zapasowych jest zbędne.

Jakie mogą być przyczyny utraty danych?

Przyczyny utraty danych dzielą się na dwie grupy:

  • niezależne od człowieka – sprzęt jest tylko sprzętem. Nawet jeśli posiadamy usługę w najlepiej zabezpieczonej serwerowni mogą dopaść nas zdarzenia losowe, np. awarie sprzętu, usterki techniczne, awarie oprogramowania, aktualizacje systemu, ataki hakerskie
  • zależne od człowieka – każdemu z nas zdarza się popełniać błędy, np. przypadkowo usunąć dane; bądź wprowadzając zmiany, zapomnimy ich zapisać; wystarczy nawet zapomnieć o aktualizacji oprogramowania/wtyczki/oprogramowania antywirusowego

Jednym słowem: wypadki chodzą po ludziach. Dlatego tak ważne jest, aby się przed tym zabezpieczyć.

Po co wykonywać backup?

Kopie bezpieczeństwa jak sama nazwa wskazuje, służą bezpieczeństwu naszych danych. A bezpieczeństwo naszych danych powinno być dla nas priorytetowe. Dane firmowe to istotny obszar działania firmy. W swoim biznesie przechowujemy mnóstwo bardzo ważnych danych, takich jak: dane klientów, faktury, dokumenty handlowe, bazy danych i wiele innych. Ich utrata mogłaby być bardzo bolesna w skutkach. Dlatego lepiej się uchronić przed tym posiadając aktualną kopię zapasową.

Jak wykonać kopie zapasowe danych?

Idealnie, gdy kopia zapasowa jest wykonywana automatycznie przez firmę hostingową. Ważne jest również, aby kopia zapisywana była na dyskach zewnętrznych.
Posiadając usługę z panelem DirectAdmin, można w prosty sposób wykonać backup we własnym zakresie:

  • logujemy się na użytkownika
  • w zakładce funkcje zaawansowane wybieramy ‘utwórz/przywróć kopię zapasową’

Kopie zapasowe w STATNET wykonywane są następująco:

  • serwery VPS root – kopia wykonywana jest 1 raz w tygodniu
  • hosting dedykowany/hosting dla agencji – kopia wykonywana 1 raz dziennie. Przechowujemy 1 kopię dzienną oraz 1 kopię tygodniową

Istnieje możliwość wykonania większej ilości backup’ów. W tym celu prosimy się z nami skontaktować: [email protected].