Baza wiedzy

Zastanawiasz się, jak działają poszczególne usługi STATNET Online? Skorzystaj z naszej bazy wiedzy. Znajdziesz tu poradniki oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania naszych klientów.

Serwery dedykowane: System Rescue

Co to jest i do czego służy system Rescue?

Rescue system to minimalny system Linux, który może zostać uruchomiony na żądanie z serwera sieciowego. System pracuje całkowicie w pamięci nie instalując żadnych plików na dysku twardym serwera. Użytkownik ma pełen dostęp do wszystkich dysków, dzięki czemu można np. naprawić system plików lub zainstalować nowy system operacyjny. System rescue jest oparty na dystrybucji Debian i jest wyposażony w wiele użytecznych narzędzi wymaganych do diagnozowania problemów i naprawiania uszkodzonego systemu.

W jaki sposób uruchomić system Rescue?

System Rescue jest aktywowany przez Panel Klienta. Po wybraniu szczegółów serwera dedykowanego przechodzimy do zakładki ‚Rescue & Reinstall’. Po aktywacji systemu Rescue zostaje wyświetlone tymczasowe hasło użytkownika root, które będzie użyte do zalogowania się do systemu Rescue.

W zależności od architektury i systemu przed aktywacją systemu Rescue wybieramy odpowiednie opcje.

Po aktywacji systemu Rescue i wygenerowaniu tymczasowego hasła system musi zostać zrestartowany. Serwer zostanie uruchomiony z dysku sieciowego zamiast dysku twardego serwera.

Restart może zostać wykonany na kilka sposobów:

  • korzystając z konsoli ssh, wykonujemy polecenie ‚shutdown -r NOW’ lub ‚reboot’
  • korzystając z funkcji ‚Reset’ dostępnej w Panelu Klienta

Po restarcie łączymy się przez ssh na adres IP serwera i logując się na konto root używając wygenerowanego tymczasowego hasła.