Blog

Artykuły na blogu to źródło wiedzy na temat najnowszych trendów w hostingu. Odkryjmy razem, jak wykorzystać technologię, aby zwiększyć wydajność i bezpieczeństwo Twojej strony.

Usunięcie ReiserFS z jądra Linuxa.

Od początku 2022 roku deweloperzy jądra Linuksa dyskutowali na forum deweloperów na temat usunięcia ReiserFS z Linuxa.

Dyskusję rozpoczął wieloletni programista jądra Matthew Wilcoxa, a jego motywacją do usunięcia ReiserFS są zmiany w infrastrukturze jądra, które realizuje. ReiserFS okazuje się być czynnikiem, który blokuje jego pracę. ReiserFS, 21 lat temu został dodany jako pierwszy system plików dziennika Linuksa, a SUSE używał go jako domyślnego systemu plików do 2006 roku. Wtedy właśnie oskarżono Hansa Reisera, jego twórcę, o morderstwo własnej żony i skazano go na 25 lat więzienia.

Z racji tego, iż jego twór to projekt typu Open Source, kontynuowanie go, nie było żadnym problemem. System plików ReiserFS (w szczególności jego nowsza wersja Reiser4) był w końcu używany przez bardzo dużą liczbę użytkowników, co potwierdziło, że był zbyt dobry, aby upaść ze względu na wyrok swojego kreatora.

Jednak warto zauważyć, że od 2019 r. nie było żadnych poprawek wykrytych przez użytkowników. Okazuje się on nie być tak naprawdę istotnym od ponad dekady i jest bardzo mało prawdopodobne, aby był nadal używany w produkcyjnych przypadkach użycia z nowoczesnymi jądrami. Staje się obciążeniem dla bazy kodu, dodatkowo biorąc pod uwagę, że od tego czasu zyskał wsparcie dla prawdopodobnie znacznie lepszych alternatyw, takich jak EXT4, Btrfs, XFS czy OpenZFS. Krótko mówiąc, ReiserFS stał się przestarzałym.

Wygląda na to, że wartość ReiserFS będzie nieustannie spadać, jednak faktyczne usunięcie z głównego jądra Linuxa nastąpi dopiero w 2025 roku. To daje użytkownikom trzy lata na migrację do innego nowoczesnego systemu plików. Nie warto jednak zwlekać ze zmianą na inny system plików. Możliwe, że ReiserFS będzie niekompatybilny dla kilku wydań jądra przed jego faktycznym usunięciem, co było powszechną praktyką przy usuwaniu wcześniejszych funkcji jądra.